Prvi ženski benediktinski samostan podignut je još početkom 14. st. u starom gradu Pagu, a nakon što su krajem 15. st. stanovnici Paga preselili na današnju lokaciju, podignut je i novi benediktinski samostan na mjestu gdje se i danas nalazi. Benediktinke su u Pag donijele umijeće izrade Paške čipke. Bavile su se poučavanjem i zaslužne su što je izrada čipke postala izvorom zarade mnogih paških žena i njihovih obitelji. Danas se Paška čipka nalazi na UNESCOV-oj listi nematerijalne kulturne baštine. Poznat i zaštićen kao izvorno hrvatski proizvod je i paški baškotin kojega paške Benediktinke pripravljaju po receptu starijem od 300 godina. Svi njihovi proizvodi nastaju u malim serijama i isključivo manualno. Benediktinski samostan čuva brojne vrijedne umjetničke predmete i slike. Najznačajniji je relikvijar Svetoga Trna kojeg paške benediktinke čuvaju već sedam stoljeća. Sveti Trn je donio brat jedne koludrice i poklonio joj kada se zavjetovala u paškom samostanu. To je, uz Trnovu krunu u pariškoj katedrali Notre Dame, jedini Sveti Trn u svijetu koji posjeduje službenu potvrdu Svete Stolice da je zaista riječ o trnu koji se nalazio na glavi Isusa Krista za vrijeme njegove muke na raspelu. Tijekom svoje duge povijesti, Benediktinke su molile, radile i dijelile dobro i zlo s ljudima grada Paga. I danas koludrice (kako ih naziva lokalno stanovništvo) žive po načelu svetoga Benedikta: "Moli i radi" (,,Ora et lavora''). Žive tiho i spokojno, iza zidina i rešetki samostana, na način koji su odabrale svojom voljom. Dan im je ispunjen molitvom i radom.
Mnogi od nas htjeli bismo, makar na kratko, zaviriti iza zidina samostana i vidjeti djelić tog spokojnog života za kojim svi žudimo. Zamolili smo Benediktinke da nam dopuste kratak posjet. Uslišile su našu molbu. Provest će nas kroz crkvu, muzej čipke i izložbu crkvene umjetnosti te kroz dio samostana i dvora, a potom će nas počastiti delicijama koje su same proizvele moleći se pritom za sve nas.
Hvala im na tome!
Ulazak u samostan u 10:30 h.
Obilazak crkve, muzeja čipke i muzeja crkvene umjetnosti.
Čaj ili kava sa časnim sestrama Benediktinskog samostana i degustacija proizvoda nastalih uz molitvu: rakija ili limončelo, tvrdi i/ili meki baškotin, kolacić, štrike, rafioli.
Završetak oko 11:30 h.
Naš kontakt: maricom@zd.t-com.hr
Turistička agencija MARICOM TOURIST SERVICE, S. Radića 2, 23250 Pag, kod HR-AB-23-020015803
djeluje u sklopu tvrtke Maricom, društvo s ograničenom odgovornošću za turizam, trgovinu, usluge i turistička agencija, Vukovarska 4, 23250 Pag,
upisane pri Trgovačkom sudu u Zadru, osnovane 15.05.1992., MBS020015803, MB 3908640, OIB 22138709160.
Temeljni kapital u iznosu od 20.000,00 kn uplaćen je u cijelosti. Član uprave: Sanja Buljanović.
ERSTE & STEIERMARKISCHE BANK d.d., 51000 Rijeka, Jadranski trg 3a, Croatia, IBAN HR 4424020061100102523, SWIFT CODE: ESBCHR22,
S. Radica 2 Pag, Zadarska Županija 23250 Croatia